niedziela, 17 sierpnia 2014

Kruche ciasto z jabłkami, żurawiną i budyniem

Kruche ciasto z jabłkami, żurawiną i budyniem 




Składniki:


Ciasto: (składniki na tortownicę 25 cm)


2 szklanki mąki tortowej
1 szklanka mąki krupczatki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
100 gr masła
2 jajka
1/2 szklanki cukru
opakowanie cukru waniliowego
szczypta soli
łyżka kwaśnej śmietany 12-18 %

Nadzienie:


2 opakowania budyniu śmietankowego
4 łyżki cukru
750 ml mleka

800-1000 g jabłek
garść suszonej żurawiny
łyżeczka soku z cytryny

PRZYGOTOWANIE:


Masło rozpuszczamy i pozostawiamy do ostygnięcia. Gdy nie będzie już ciepłe, w misce mieszamy (ja robię to mikserem na najniższych obrotach) wszystkie składniki ciasta aż do uzyskania grudkowatej masy, którą następnie wyjmujemy i rękami formujemy gładkie ciasto, po czym dzielimy je na dwie części (1/3 i 2/3). Większą część ciasta układamy na dnie tortownicy, uprzednio wyłożonej papierem do pieczenia. Pozostałą część ciasta formujemy w kulkę, zawijamy folią spożywczą i wkładamy do zamrażalnika na czas przygotowania pozostałych składników. 

Jabłka obieramy, usuwamy gniazda nasienne i każde dzielimy na 12-16 części (w zależności od wielkości owocu), a następnie układamy na cieście i skraplamy sokiem z cytryny (Jeśli nie używam żurawiny, posypuję jabłka także cynamonem) i posypujemy żurawiną. 

W garnuszku doprowadzamy do wrzenia około 650 ml mleka, w międzyczasie mieszając w osobnym naczyniu proszek budyniowy, cukier i pozostałe mleko - tak aby nie powstały grudki. Gdy mleko się zagotuje należy zdjąć je z ognia i dodać składniki, intensywnie mieszając (ja używam do tego celu trzepaczki). Gorącą masę wylać na ciasto i wyrównujemy.

Kolejnym, ostatnim już etapem jest starcie na tarce o dużych oczkach pozostałego ciasta i posypanie nim wierzchu ciasta. 

Tak przygotowany wyrób wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni na około 40 minut - jeśli wierzch wydaje się być za bardzo przypieczony, to w połowie pieczenia można zmniejszyć temperaturę o około 20-30 stopni.

Przed podaniem można udekorować cukrem pudrem.

Smacznego!






piątek, 15 sierpnia 2014

Mus czekoladowy z konfiturą wiśniową

Mus ma aksamitną konsystencję, rozpływa się w ustach. Jest doskonałym deserem dla czekoladowych smakoszy. Tym razem dodałam do niego konfiturę z wiśni, ale świetnie smakuje bez dodatków, albo z innymi owocami, np malinami czy truskawkami.

Mus czekoladowy z konfiturą wiśniową 

Składniki:


Przepis na 6-8 pucharków

Mus

200 g ciemnej czekolady
6 łyżek mleka
500 ml śmietanki kremówki (użyłam 30%, ubiła się bardzo dobrze)
3 małe lub 2 duże jajka - koniecznie bardzo świeże, z pewnego źródła
6 łyżek cukru-pudru
szczypta soli

Opcjonalnie: 40 ml likieru wiśniowego

Konfitura wiśniowa:


Ja swoją przygotowałam wcześniej i zamknęłam w słoiczkach :) Gotowa, ze sklepowej półki, też świetnie się sprawdzi. Na tę porcję potrzebujemy około 200-250 g konfitury

 Jeśli chcemy przygotować konfiturę "na szybko" potrzebne będą:

200 g mrożonych wiśni
4 łyżki cukru
pół łyżeczki soku z cytryny
łyżeczka masła

PRZYGOTOWANIE:


Jeśli nie korzystamy z gotowej konfitury, to od niej zaczynamy przygotowywanie tego deseru. W rondelku (najlepiej z grubym dnem) rozpuszczamy masło. Do rozpuszczonego masła wrzucamy wiśnie (nie ma potrzeby ich wcześniejszego rozmrażania) i cukier - gotujemy na małym ogniu aż do uzyskania gęstego syropu. Na koniec dodajemy sok z cytryny. Odstawiamy do całkowitego ostygnięcia.

Przygotowanie musu rozpoczynamy od rozpuszczenia czekolady i mleka w kąpieli wodnej. (Do garnka nalewamy 1-2 cm wody, doprowadzamy do wrzenia i zmniejszamy ogień do minimum. Na garnek stawiamy metalową miskę tak, aby dnem nie dotykała powierzchni wody. Wsypujemy czekoladę i mleko, mieszamy, aż się rozpuści. miskę odstawiamy do ostygnięcia).

W czasie stygnięcia czekolady przygotowujemy pozostałe składniki. Oddzielamy białka od żółtek. Z białek i szczypty soli ubijamy pianę, pod koniec ubijania stopniowo dodajemy cukier puder i ubijamy na gładką, sztywną, lśniącą pianę.

Ubijamy śmietankę kremówkę na sztywno, uważając, żeby nie przesadzić i masa nie stała się "maślana".

Gdy czekolada ostygnie wlewamy do niej żółtka i likier wiśniowy - mieszamy mikserem do połączenia składników. Tak przygotowaną masę dodajemy, łyżka po łyżce (nie wszystko na raz) do ubitej śmietany i miksujemy. Na koniec dodajemy pianę z białek i cukru - delikatnie mieszamy łyżką, aby mus nie stracił puszystości.

Na dno pucharków wkładamy po łyżce konfitury z wiśni, a następnie wypełniamy je musem. Wkładamy do lodówki na minimum kilka godzin.


Smacznego!